ЯК ВІДНОВИТИ ЗДОРОВ’Я ПІСЛЯ БУРХЛИВОГО НОВОРІЧНОГО ЗАСТІЛЛЯ – ПОРАДИ МЕДИКІВ

Лікарі кажуть, що у січні вдвічі більшає роботи у гастроентерологів

Відсвяткувати та не переїсти і не перепити – місія здійсненна. Павло Грендач від вживання алкоголю та м’яса відмовився вже понад 10 років тому. Запевняє: це аж ніяк не заважає святкуванню. 31–річний чоловік зранку 1 січня традиційно пірнає у Дніпро.

‘Все місто завмерло, да воно приходить до тями. А ми з початку року, як огірочки. А як рік зустрінеш, так його і проведеш’, – каже учасних руху Павло Грендач. 

Зранку першого, зазвичай, завмирають міста і села, ‘перетравлюючи’ надмірності з’їденого та випитого. Швидко оговтатися від застілля з випивкою і надлишком їжі вдається не всім.

“З ігристим шампанським завжди 1 січня зустрічаємо. 31 весело, а ось 1 вже переварюють зустріч Нового року, ну олів’є – важкий продукт, розумієте”, – розповідають одесити Євгенія та Андрій. 

Лікарі напоготові. Кажуть, у січні вдвічі більшає роботи у гастроентерологів.

“Бувають такі ситуації, коли і гострі виразки виникають і кровотечі виникають, і панкреатити, і холецистити, коли у людей жовчнокам’яна хвороба, а вони не розподілили свої сили. Сідати на якусь грубу дієту відразу ж теж не слід. Нам з будь-якого свята з застілля бажано виходити поступово”, – каже гастроентерологиня Дніпропетровської лікарні ім. Мечникова Ольга Мосенцева. 

Навіть якщо не стримались у новорічну ніч, далі чекають інші застілля – на різдвяні свята. І медики тут дають прості поради.

“Одна справа з’їсти відразу багато, інша справа поступово з перервами, походили, потанцювали, пробігали, повеселилися, потім знову щось з’їли, тоді організму легше буде це все переварити, впоратися з кількістю їжі і не буде тих проблем з самопочуття, які з’являються, якщо з’їли зайвого”, – вважає головний лікар Одеського міського центру здоров’я Володимир Михайленко.

А ось якщо голова тріщить на ранок після випитого – тут теж є рецепти.

“В разі ‘перебрав алкоголю’ є кілька моментів: рясне пиття, що не важка їжа, відновити кислотно водний баланс по типу Поляно Квасової в такому ключі, продаються маса сорбентів, які ми можемо приймати”, – радить нарколог Василь Роша. 

Вживає та закушує в новорічну ніч чи не вся країна. Але попри те, що алкоголь ллється рікою, п’яних дебоширів і нещасних випадків у свята докорінно не збільшується.

“Алкогольні сп’яніння і виклики на цих так званих постраждалих є цілий рік. Приблизно 680 –729 викликів на тиждень ми здійснюємо на осіб , які знаходяться у стані алкогольного сп’яніння. Тому, новорічні свята, як правило не є для нас піковим навантаженням з цього приводу”, – каже директор Дніпропетровського обласного центру медицини катастроф Радій Шевченко.

А от у психотерапевтів та наркологів після новорічних свят кількість пацієнтів значно збільшується. У середньому – наполовину. Тож бурхливі застілля медики радять розбавляти прогулянками на свіжому повітрі.

Поділитися у соцмережах

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *