Як південноазійський масаж може поліпшити здоров’я дитини і навіть врятувати йому життя

Масаж маленьким дітям в Південній Азії робили століттями. Тепер вчені з’ясували, що часом він здатний зберегти дитині життя.

Справа була в місті Бангалор на півдні Індії. Прохолодним жовтневим ввечері Рену Сакса принесла новонароджену дочку додому з лікарні і здивувалася, яка та тендітна.

Дівчинка народилася передчасно, після 36 тижнів вагітності, і важила всього 2,4 кілограма. Тоненькі ниточки вен просвічували крізь прозору шкіру.

Рідні порадили Саксене негайно почати використовувати старий індійський метод – щоденний зміцнює масаж. Лікарі при цьому обережно рекомендували почекати, поки немовля набере вагу.

Сакса прийняла компромісне рішення і відклала початок процедур на два тижні. За цей час малятко поправилася менше ніж на 200 грамів і погано спала.

Тільки після того, як Сакса звернулася до дослідної патронажної сестри, щоб та навчила її традиційному дитячому масажу, справа пішла на лад. Донька почала добре спати і набрала вагу.

І це не поодинокий випадок. Досвід Сакс підтверджується все зростаючою кількістю свідчень користі від південноазіатського дитячого масажу, в тому числі для недоношених немовлят.

Дослідження показують, що масляний масаж, якщо робити його правильно, прискорює ріст, підвищує опірність організму бактеріальним інфекціям і в цілому знижує смертність новонароджених наполовину.

Батькам, яких це зацікавить, слід, звичайно, порадитися з лікарем, щоб зрозуміти, чи підходить метод саме для їхньої дитини.

Для сімей, які дбайливо зберігають практики своїх предків, в цьому немає нічого нового, дані вчених лише підтверджують їх досвід.

Сакса, колишній фахівець з реклами, родом з північного індійського штату Уттар-Прадеш, відомого звичаєм відразу після народження починати робити масаж і дитині, і матері. Її велика рідня надходила так з покоління в покоління.

Масло, используемое при массаже, способствует формированию у детей микробиома

“Коли ми росли, мама постійно розповідала, як завдяки масажу швидко оговталася після того, як народила мене, свою третю дитину, і як я чудово росла, тому що мені стали робити масаж в перший же день після нашого повернення з лікарні”, – розповідає Сакса.

Патронажна сестра показала їй, як гріти масло, по черзі очищене кокосове і мигдальне, як безпечно нанести його на шкіру дочки для півгодинного масажу, після якого слідувала тепла ванночка.

“Ми почали з ніжного погладжування по животу, як би малюючи на ньому сердечка, потім перейшли до інших частин тіла, – розповідає Сакса. – Я обережно розробляла суглоби дочки, піднімаючи її ніжки до чола, щоб відходили гази”.

Користь, отримана від масажу в ранньому дитинстві, зберігається і в дорослому віці, стверджують вчені.

“Шкіра – найбільший орган людського тіла, але ми часто недооцінюємо важливість догляду за нею для здоров’я всього організму”, – говорить Гері Дармштадт, професор неонатальної та розвиваючої медицини Стенфордського університету.

У своїх подорожах по Бангладеш і Індії він бачив, як мами і бабусі проводять багато часу, масажуючи новонароджених. “Коли я дізнався, що там це робили століттями, то зацікавився і почав вивчати тему”, – розповідає професор.

В опублікованій в 2008 році роботу, заснованої на спостереженні за 497 недоношеними немовлятами, яким щодня робили масаж в клініці в Бангладеш, Дармштадт і його колеги доводять, що цей метод часом може рятувати життя.

“Ризик заразитися інфекцією для них знижувався на 40%, а ймовірність смерті – на 25-50%, що чимало”, – говорить він.

За допомогою різних випробувань команда вчених встановила, що регулярний масаж сприяє формуванню в дитячому організмі мікробіома – сукупності всіх мікроорганізмів, що населяють людини. Мікробом грає ключову роль в зміцненні імунітету, будучи ефективним захистом від інфекцій.

“У немовлят з недостатньою вагою, яким робили масляний масаж, вироблявся набагато більш різноманітний мікробіом. Масла підвищували захисну функцію шкіри, ускладнюючи проникнення небезпечних для життя бактерій в кров”, – каже професор Дармштадт.

Отримані результати особливо важливі для догляду за недоношеними немовлятами. “У них шкіра не функціонує так, як потрібно. Через неї відбувається втрата вологи. Вода швидко йде з організму, а з нею – і тепло. Такі немовлята схильні до переохолодження, а коли температура тіла падає нижче певного рівня, це може спричинити за собою смерть “, – пояснює вчений.

“Дитина витрачає на боротьбу з переохолодженням масу енергії, яка в іншому випадку пішла б на його зростання і інші функції організму”, – підкреслює професор.

У новій роботі, яку готують до публікації Гері Дармштадт і його колеги, узагальнено спостереження за 26 тисячами немовлят, як недоношених, так і нормально розвивалися, зроблені в штаті Уттар-Прадеш.

Половина з них отримувала масаж соняшниковою олією, а інша – гірчичним. У тих і інших спостерігалося поліпшення розвитку.

“У дітей, що народилися з нормальною вагою, вплив масажу на показник смертності незначно, але у немовлят з вагою до 1,5 кілограма вона скорочується на 52%”, – говорить професор Дармштадт.

До таких же висновків прийшли інші дослідники. В одній з робіт відзначається, що масаж стимулює вагус – парасимпатичний (блукаючий) нерв, що йде від головного мозку до черевної порожнини. Вагус покращує травлення і засвоєння їжі і допомагає дитині швидше набирати вагу, сприяє кращому відпочинку організму, забезпечує безперебійну роботу серця.

Щоденне погладжування животика знижує біль і стрес, що особливо важливо для недоношених немовлят, які проводять в клініках довгі самотні місяці.

“Ми вважаємо, що батькам слід починати робити своїм дітям масаж відразу після народження”, – каже Тіффані Філд, професор педіатрії, психології і психіатрії університету Майамі, що спеціалізується на цій темі.

Вивчивши дані про массировании недоношених дітей, отримані в ряді країн, вона тепер пропагує цю практику, хоча завжди нагадує про принципову важливість правильної техніки масажу.

“Треба рухати шкіру, натискаючи на неї з помірною силою. Занадто ніжні погладжування викликають лоскіт, яку діти не люблять, і не дають терапевтичного ефекту”, – вказує Тіффані Філд.

Дармштадт рекомендує не перегинати палицю. “Чого не слід робити, особливо з недоношеними дітьми, – так це терти їх надто сильно. Так можна пошкодити шкірний бар’єр і завдати шкоди”, – говорить він.

Потрібно також ретельно підбирати і вживати масло, і традиція тут – не завжди найкращий учитель. Дослідження 2013 року, що охопило 194 дитини в Південній Індії, майже всім з яких масаж робили їх матері, показало, що жінки мазали олією очі і вуха немовлят. Вчені попереджають, що так можна занести інфекцію.

“Потрібна роз’яснювальна кампанія, щоб уникнути цього і впроваджувати правильні техніки”, – говорить його ведучий співавтор Нітін Джозеф, професор медичного коледжу імені Кастурби Ганді (подружжя Махатми Ганді) в Мангалорі.

Згідно з даними, отриманими Гері Дармштадтом і його колегою, професором дерматології Каліфорнійського університету Пітером Еліасом, найбільш корисні соняшникова, кокосове і кунжутне масла.

“Ці масла мають високий вміст лінолевої кислоти – корисної речовини, яке людський організм не виробляє, а отримує ззовні, – пояснює Дармштадт. – На шкірі є рецептори, які поглинають жирні кислоти, які засвоюються організмом і зміцнюють імунітет”.

Тим часом, за його словами, в штаті Уттар-Прадеш широко застосовується гірчичне масло, яке може викликати запалення і пошкодити шкіру.

У великих індійських сім’ях дитячий масаж – це ще і зв’язок між поколіннями.

Письменниця Пранджаді Бхонде з міста Пуна в західній Індії масажує свого 14-місячного сина Самара двічі в день. Перші чотири місяці їй допомагала мати, і обидві отримували задоволення від заняття.

Тепер, коли син підріс, молодій мамі подобається під час масажу ловити його погляд, вона співає йому пісні і читає вірші. “Регулярний масаж покращує його сон і зміцнює шкіру, але для нас це ще і додаткова духовний зв’язок”, – говорить вона.

Масляний масаж корисний і людям похилого віку, тому що з віком шкіра стає крихкою і вразливою, тріскається і пропускає мікроби, а масло її омолоджує, говорить Гері Дармштадт.

Дотримання сімейної традиції допомогло не тільки доньці Рену Сакс, але і їй самій. Після того, як вона народила свою першу дитину в 40 років, у неї розвинувся діабет, і третя дитина з’явився на світ шляхом запланованого кесарева розтину.

“Після масажу дочка спала, не прокидаючись, по чотири години (чого раніше ніколи не було), даючи і мені відпочити, – розповідає вона, згадуючи, як сподобався дівчинці перший сеанс. – Вражаюче, як регулярний масаж робить дитинство щасливим і здоровим!” .

Поділитися у соцмережах

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *