Врятуй планету і збережи своє здоров’я: розпочався Всесвітній тиждень без м’яса

Розпочався Всесвітній тиждень без м’яса, що триватиме до 23-го.

Цей тиждень був заснований австралійками Лайні Таунер і Мелісою Хоббс у 2013 році для привернення уваги людства до екологічних проблем виробництва м’яса та його споживання. За 6 років існування, акція набула популярності та поширення не тільки в Австралії, а й у Канаді, Новій Зеландії, Великобританії та США.

Сподіваємось, що українці також стануть учасниками цього челленджу.

Як м’ясо шкодить екології?

Питання вживання м’ясних продуктів вже давно набули масштабного значення, адже промислове тваринництво є однією з причин такої глобальної екологічної проблеми, як зміна клімату. Відомо, що підвищення температури планети відбувається через накопичення в атмосфері парникових газів, що сприяють нагріванню земної кулі та одночасно перешкоджають виходу в космос інфрачервоним промінням, так званий парниковий ефект.

Основним парниковим газом вважається вуглекислий газ (СО2), ріст концентрації якого в атмосфері Землі в останні роки становить більше 14 млрд тонн на рік. Метан є другим за впливом на ефект потепління парниковим газом. Його вклад у парниковий ефект складає близько 30% від величини, прийнятої для вуглекислого газу. Концентрація метану в атмосфері Землі за останні 200 років зросла більш ніж удвічі.

Жуйні тварини – один з основних джерел утворення метану

Майже 75% метану виділяє велика рогата худоба. Якщо врахувати, що загальна кількість великої рогатої худоби у світі становить близько 1,018 млрд голів, і кожна тварина щоденно виділяє в середньому 250 л метану, або 65 кг/рік. Отже, масштаби виділення метану в атмосферу жуйними тваринами є значними.

Різні лабораторії світу проводять дослідження з вивчення можливості зниження утворення метану жуйними тваринами. Складність вирішення цього питання полягає у регіональних особливостях цього процесу, що проявляються в агроекологічних умовах, де утримуються тварини, видах корму та його біологічній якості, що не дозволяє знайти якийсь універсальний підхід.

Відходи промислового тваринництва знижують родючість ґрунтів. З п’яти мільярдів гектарів сільськогосподарських угідь у всьому світі, 68% використовується для худоби. До загроз довкіллю від діяльності тваринних ферм належать накопичення надлишку поживних речовин та важких металів у ґрунті, що призводить до зменшення родючості землі та скорочення кількості угідь для сільського господарства.

За даними Всесвітньої продовольчої організації (FAO), близько половини надлишкового внесення фосфору відбувається через промислове тваринництво. Також на промислових фермах утворюється та зберігається велика кількість відходів (гній, послід, сеча), які знаходяться переважно у величезних відкритих лагунах, звідки можуть потрапляти в підземні та поверхневі води і забруднювати їх.

Тваринництво вичерпує водний ресурс

У світі близько 1/4 використовуваної прісної води йде на потреби тваринництва або суміжних галузей. Відкриття кожної великої ферми негативно впливає на водний баланс території.

Розглянемо, скільки літрів води необхідно для 1 кілограму м’яса:

Курятина 1 кг = 4300 л
Свинина 1 кг = 6000 л
Яловичина 1 кг = 15500 л

Для порівняння: виробництво одного кілограма сочевиці потребує всього 50 літрів води.

Екологічно-дружнє м’ясо

М'ясо

Як повідомляє “Екологія життя”, не всі тварини утворюють м’ясо однаково. Вчені змогли розрахувати вплив на навколишнє середовище виробництва різних видів м’яса (цифри варіюються залежно від систем ведення господарства, але в цілому вони вірні для м’яса, яке можна купити в супермаркетах).

Найгіршими кривдниками навколишнього середовища є ті тварини, які їдять траву та утворюють метан. Корови утворюють еквівалент 16 кг вуглекислого газу на кожен кілограм м’яса. Вівці не сильно від них відстають – вони утворюють 13 кг вуглекислого газу на кілограм м’яса.

Свині та кури, які мають більш змішаний раціон, набагато поблажливіші до навколишнього середовища. Свині виробляють вдвічі менше вуглекислого газу, тоді як кури відповідальні лише за 4,4 кг вуглекислого газу на кілограм м’яса.

Тому, якщо ви турбуєтесь про свій вуглецевий слід, набагато краще їсти курятину, ніж яловичину. А якщо ви дійсно хочете бути екологічно раціональним хижаком, найкращий вихід – споживати менше 100 гм м’яса на день. Це приблизно половина того, що ми їмо зараз.

Чи дійсно м’ясо шкодить здоров’ю людини?

Раціональне споживання м’яса у помірних дозах є постачальником білка та вітаміну В до нашого організму. Рекомендована доза становить від 300 до 600 гм м’яса на тиждень.

Середньостатистична людина їсть значно більше. А це може становити небезпеку, адже червоне м’ясо підвищує ризик виникнення раку товстої кишки та прямої кишки.

У червоному м’ясі, тобто у яловичині, свинині та баранині міститься значно більше гемічного заліза, ніж у білому м’ясі, наприклад, курятині. Цей вид заліза легше засвоююється організмом. Однак гемічне залізо сприяє утворенню канцерогеннх сполук у кишечнику.

Поділитися у соцмережах

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *