Бездротова технологія п’ятого покоління або 5G, яка почала застосовуватися в усьому світі в 2019 році, дійсно впливає на здоров’я, але незначно.
В експерименті з рибами було показано, що випромінювання 5G надає «скромний» вплив на слух, розповіли американські дослідники.
«Виходячи з нашого дослідження, ми не думаємо, що 5G-випромінювання настільки шкідливо. Це переважно доброякісна технологія «, — сказав Субхам Дасгупта, науковий співробітник, що працює в лабораторії Робін Тангей в штаті Орегон.
Автори роботи провели дослідження з використанням ембріонів рибок даніо, модельного організму, часто використовуваного для виявлення взаємодій між екологічними факторами і біологічними системами. У рибок даніо і людини є подібні процеси розвитку, і вони схожі на геномному рівні, що означає, що дослідження даніо можуть бути легко застосовані до людей.
У дослідженні, опублікованому 9 липня, вчені піддавали ембріони рибок даніо протягом двох днів радіочастотному випромінюванню 3,5 ГГц, частоті, що зазвичай використовуються стільниковими телефонами з підтримкою 5G.
Вони не виявили істотного впливу на смертність, на те, як утворилися ембріони або поведінкову відповідь ембріонів на світло. Вони знайшли скромний вплив випромінювання на тест, який вимірює реакцію ембріонів на раптовий звук. Природу цієї відмінності автори роботи будуть досліджувати окремо.
«Наші подальші дослідження будуть присвячені вивченню впливу радіації 5G на тих же рибок даніо, які використовувалися в дослідженні, на генному рівні, на те, як вони розвиваються від ембріонів до дорослих», — сказав Дасгупта.
Дослідники також хотіли б вивчити вплив більш високих частот і більш високих рівнів впливу на рибок даніо, щоб не відставати від змін в індустрії мобільних телефонів.
Майбутні дослідження будуть використовувати ту ж стандартизовану експериментальну установку, яка використовувалася в цьому дослідженні. Вона включає в себе коробку з міді. Ембріони поміщають на пластини, які ставляться усередині коробки. Випромінювання потрапляє в коробку через антени, а мідь утримує його всередині коробки.
Напередодні петиція на сайті президента з вимогою не вводити стандарт 5G в Україні набрала необхідні для її розгляду 25000 підписів.
Авторка петиції в поясненні до неї вказала лише те, що цього не потрібно робити «без клінічно підтвердженою доказової бази про безпеку даного виду зв’язку». Тепер петицію повинні розглянути протягом місяця.
В Україні розгортання мереж п’ятого покоління почнеться не раніше 2022 року. Це досить дорога технологія, вимагає занадто багато грошей, і зараз українські оператори просто не бачать достатнього попиту.
На сьогодні ті документи, якими оперують Всесвітня організація охорони здоров’я, національний регулятор в ЄС і національний регулятор в Україні, не підтверджують наявність негативного впливу мереж стільникового зв’язку третього, четвертого і п’ятого поколінь на організм людини.