«Сонячне світло шкідливіше»: чи небезпечна 5G-мережа для здоров’я з точки зору науки

У 2015 році, в одному із сіл Чернівецької області натовп жителів озброївся сокирами й пішов зносити вежа мобільного зв’язку. Вони вирішили, що її випромінювання викликає рак. Оператор-власник вежі вирішив вимкнути її, щоби не злити людей. Уже на шостий день мешканці зрозуміли, що без мобільного зв’язку життя ускладнилося, і попросили оператора увімкнути вежу знову.

Такі випадки радіофобії, тобто страху радіовипромінювання, відбуваються в усьому світі з того часу, як мобільний зв’язок став масовим. А з початком пандемії 2020 року до звичайних звинувачень проти мобільного радіозв’язку приєдналися й більш екзотичні. Наприклад, про те, що випромінювання від 5G-вишок передає коронавірус.

Редакція AIN.UA у спецпроекті з «Ericsson Україна» підготувала огляд досліджень, а також законодавчих норм, які відповідають на питання: як мобільний зв’язок (зокрема, 5G) впливає на здоров’я?

Матеріал підготовлено за підтримки «Ericsson Украина»


Що це означає?

ЗВІДКИ ТАКА РЕАКЦІЯ?

Так склалося, що активна фаза впровадження 5G-зв’язку (для якої операторам потрібно модернізувати інфраструктуру збіглася в часі з пандемією коронавірусу. Через це в інтернеті почали з’являтися ідеї про те, що мобільне випромінювання не тільки викликає рак, а й передає коронавірус. Або ще фантастичніше: що пандемія коронавірусу — насправді урядова містифікація, щоби відвернути увагу людей від будівництва 5G-мереж, які й несуть справжню загрозу.

Люди, налякані пандемією, не тільки ділилися панічними постами в соцмережах. Вони діяли.

На початку літа, за даними асоціації ETNO, в європейських країнах було понад 140 випадків підпалів базових станцій або навіть нападів на співробітників, які їх обслуговували. Таке траплялося у Британії, Нідерландах, Бельгії, Франції, Італії, Греції. На одному з квітневих відео видно, як прихильниця такої теорії висловлює двом робітникам, які прокладають оптику для 5G, що як тільки-но зв’язок увімкнуть, вона «всіх уб’є». Українці не залишилися осторонь: у липні 2020 року петиція до президента про заборону 5G у країні набрала 25 000 голосів (з тим, що 5G-зв’язок у нас з’явиться у кращому разі за рік-два).
Хтось навіть встиг нажитися на страхах людей: у Британії в розпал пандемії у продажу з’являлися «чудодійні» пристрої із «захистом від 5G». Один із таких пристроїв, за ціною $350, розібрали, а це виявилася звичайна флешка на 128 МБ (так, такі флешки ще існують).

Явище набрало достатнього масштабу, щоби представники ВООЗ із повною серйозністю спростували зв’язок 5G із коронавірусом: «Віруси не можуть передаватися через радіохвилі та мобільні мережі. COVID-19 поширюється й у країнах, де немає 5G-покриття», — йшлося в заяві організації.

Збої в мобільному зв’язку, викликані цими нападами, і так ускладнюють життя абонентам. А в умовах епідемії, коли зв’язок — це один із критичних каналів спілкування, вони шкодять. У розпал підпалів у Британії, у квітні 2020 року, директор Національної служби охорони здоров’я Стівен Поуїс навіть провів пресконференцію, де закликав не вірити ненауковим теоріям і не руйнувати обладнання. «Це жахливо, що люди атакують саме ту інфраструктуру, яка потрібна нам для боротьби з цією надзвичайною ситуацією», — говорив він.

ЩО ПРО ЦЕ ГОВОРИТЬ НАУКА

На сьогодні науково доведено, що шкоди від мобільного електромагнітного випромінювання немає, якщо дотримуватися встановлених для нього норм.

Як і в існуючих мережах мобільного зв’язку, рівень випромінювання в 5G мережах може рости до верхньої межі норми поблизу антени. Але під час встановлення антен, оператори закривають доступ до них для неавторизованого персоналу. Інтенсивність випромінювання зменшується додводідно до віддаленості від місця установлення антенних систем. І в місцях скупчення людей рівень випромінювання, навпаки, набагато нижчий за норму.

Чим більше базових станцій працюють в мережі мобільного зв’язку, тим менше відстань між антеною базової станції й телефоном, а значить сигнал меншої потужності знадобиться для передачі між терміналом і базовою станцією. Це своєю чергою знижує потенційний вплив електромагнітного поля.
Ще з 70-х років минулого століття вивченням впливу електромагнітних полів на людину займається ICNIRP (Міжнародна комісія із захисту від неіонізувального випромінювання). Вона розробила рекомендації щодо граничних норм такого випромінювання. Її висновок: якщо дотримуватися допустимих рівнів е\м-випромінювання в усьому діапазоні від 100 кГц до 300 ГГц, шкоди здоров’ю людини не буде. Ця ж комісія, після ВООЗ, спростувала міф про те, що 5G передає коронавірус або погіршує його перебіг.

За даними самої ВООЗ, наукою не доведено негативний вплив бездротових технологій на людину.

«Згідно з наявними на сьогодні фактами, не виявлено короткострокового або довгострокового шкідливого впливу на здоров’я людини з боку сигналів радіозв’язку, випромінюваних базовими станціями, — заявляє Всесвітня організація охорони здоров’я у своїх бюлетенях WHO fact sheets 304 і 193. — За останні 20 років проведено велику кількість досліджень із метою оцінки наявності можливого ризику для здоров’я з боку мобільних телефонів. На сьогодні не виявлено доказів шкідливого впливу від використання мобільних телефонів на здоров’я».

З 1996 року компанія Ericsson підтримала понад 100 незалежних досліджень, під час яких вивчався вплив електромагнітних хвиль на здоров’я, і в основному це робилося через участь компанії в Mobile & Wireless Forum (MWF). Для забезпечення наукової об’єктивності галузеві спонсори й учені не перетиналися, а всі результати були опубліковані в науковій літературі, яка доступна для ознайомлення всім охочим. У 2018 році MWF опублікувала результати дослідження MWF 20 years of research, присвяченого впливу електромагнітних полів на здоров’я, дані для якого збиралися протягом 20 років. Основні висновки дослідження: мобільний зв’язок не приносить шкоди здоров’ю користувачів.

У базових станціях і пристроях 5G застосовується безліч антен і технологія формування променю, що дозволяє направлено передавати радіохвилі, — так забезпечується максимальний рівень сигналу. Але потужність передання залишається низькою й випромінювання радіохвиль зберігається на тому ж рівні, що й у мережах попередніх поколінь, за значного зростання продуктивності.

Крім нових можливостей, які з’являться з розвитком технологій, мережі 5G забезпечують приватних і корпоративних користувачів мобільним зв’язком у звичному його розумінні. Усе обладнання для мереж 5G — і мобільні пристрої, і базові станції — відповідає тим стандартам безпеки, що й обладнання, яке застосовується в наявних мережах. Це означає, що випромінювання від мереж 5G буде таким самим, як і від мобільних мереж, що вже існують.

Деякі люди від початку ставилися до мобільного радіозв’язку з підозрою через те, що принцип його дії не всім зрозумілий, а саме випромінювання (на відміну, наприклад, від теплового випромінювання обігрівача) не можна помітити або відчути.

Поділитися у соцмережах

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *