Станом на червень 2019 року майже 95% пацієнтів, що приймають антиретровірусну терапію (АРТ) мають невизначуваний рівень вірусного навантаження. Це 101 483 людей, які живуть з ВІЛ в Україні.
Ці люди досягли невизначуваного рівня вірусного навантаження, а отже можуть жити повноцінним життям: народжувати здорових дітей та не передавати вірус іншим, повідомляє Центр громадського здоров’я МОЗ України.
За 4 роки кількість виявлених ВІЛ-позитивних людей, які приймають АРТ, збільшилась майже вдвічі: з 60 до 107 тисяч. При цьому ще більший відсоток з них досяг невизначуваного рівня вірусного навантаження. Невизначуваний рівень вірусного навантаження – що це?Це стан ВІЛ-позитивної людини, при якому кількість вірусних часток у крові є нижчим за поріг чутливості тестів до вірусу — менше 40 РНК копій в 1 мілілітрі крові. Світові дослідження довели, що невизначуваний рівень вірусного навантаження зупиняє руйнацію імунної системи людини та зараження ВІЛ, адже кількість вірусу в крові інфікованої людини є недостатньо для передачі вірусу іншій людині. Якщо невизначуваний рівень зберігатиметься протягом 6 місяців, від такої людини практично неможливо буде заразитися ВІЛ статевим шляхом.
Досягнути рівня невизначуваного вірусного навантаження або так званої формули U=U (англ. undetectable=untransmittable — не визначається = не передається) можливо лише за умови щоденного прийому АРТ. Однак АРТ-препарати не здатні вилікувати ВІЛ та вивести вірус з організму, але вони ефективно перешкоджають розмноженню вірусу.
Терапію проти ВІЛ не можна припиняти
Медики зазначають, що навіть при досягненні цього стану припиняти терапію категорично заборонено — без щоденного прийому ліків, вірус знову почне розмножуватись та здобуде стійкість до препаратів попередньої схеми лікування, які приймав пацієнт.