Днями Mind писав про те, наскільки швидко почали впроваджуватися цифрові технології та нові формати надання медичних послуг в Україні. Неповоротка та інертна машина охорони здоров’я нарешті стала рухатися вперед. Та й в усьому світі, аби не допустити неконтрольованого перебігу пандемії, і держави, і приватні компанії апробують і впроваджують нові протоколи лікування, форми взаємодії з пацієнтами, тести, вакцини, об`єднання та інтеграцію баз данних тощо.
Яких змін та інновацій в охороні здоров’я нам слід очікувати найближчим часом, Mind розповіла Галина Василевська, експерт з правового регулювання технологій і безпеки персональних даних.
Охорона здоров’я до пандемії COVID-19 історично вважалася однією з найскладніших для системних інновацій індустрій. Високі ризики для пацієнта, складна організаційна структура, коло стейкхолдерів, яке формувалося десятиліттями, й абсолютно різні підходи до процесів у різних країнах. Однак, глобальна криза радикально змінила ландшафт охорони здоров’я як індустрії та відкрила низку нових тенденцій, які на думку експертів визначатимуть її майбутнє.
Індустрія охорони здоров’я отримала водночас найбільш відчутний удар і наймогутніший поштовх для реалізації завдання цілого десятиліття – цифрової трансформації. Для цього є декілька причин:
Безпека. Ризик зараження коронавірусом став ключовим двигуном впровадження технологій телемедицини, віддаленого забору аналізів і організації медичних процесів з використанням високотехнологічних рішень. Якщо раніше відмова від звичного процесу походу до поліклініки здавалася чимось з області поведінкових змін суспільства, то на тлі прямої загрози зараження новим вірусом адаптування до нових технологій вже є критичною необхідністю.
Ресурси. Сфера охорони здоров’я глобально залежала від економічних показників країни і сформованої системи покриття витрат на лікування (універсальна – покривається державою, страхова – покривається приватними суб’єктами і змішана – коли частина витрат покривається державою, а частина – приватним платником (страховою компанією або пацієнтом).
Коронавірус як загальна криза за дуже короткий проміжок залучив до індустрії значно більше ресурсів, ніж будь-коли раніше. Фармкомпанії вкладають величезні кошти в розробку вакцини, удосконалення препаратів та компонентів лікування. А також – в угоди зі злиття та поглинанню (M&A), щоб нарощувати «м’язи» в боротьбі з конкурентами. Аналітичні компанії скеровують свої сили на охорону здоров’я – сферу, яка раніше здавалася зовсім непривабливою.
Суспільна значущість. Удар коронавірусу по світоустрою, благополуччю та глобальній економіці вже можна співставити із втратами від воєн. Крім значних людських втрат, пандемія розтрощила економічну динаміку попередніх років і поставила низку індустрій не межу виживання. При наявності такого тиску, інновації та зміни впроваджуються набагато швидше.
Давайте розберемося, як технології в охороні здоров’я виграли від глобальної кризи і які є підводні камені.
На сьогодні у світі налічується понад три мільярди активних смартфонів. Це свідчить про небувалий стрибок споживання контенту і формування нових звичок, які відкривають простір для розгортання комплексних систем, наприклад:
Віртуальна медична допомога. З огляду на те, що серед технологічно грамотного населення середній показник госпіталізації не перевищує 12%, більшість випадків захворюваності протікає вдома. Але все одно вимагає контролю лікарів за перебігом хвороби. Це доступ до віртуальних консультацій, відстеження динаміки медичних показників, чати і конференції з лікарями. Такий «віддалений» нагляд істотно зменшує можливість контакту з зараженими і при цьому поліпшує результати лікування, оскільки наявність структурованих медичних даних дозволяє приймати більш обґрунтовані рішення про лікування.
Телемедицина. Оскільки всі зусилля зараз кинуті на боротьбу з пандемією, доступ до фахівців первинної та вторинної ланки охорони здоров’я різко обмежений. За таких умов телемедицина стає безпечною і ресурсно-ефективною альтернативою.
За прогнозами, зростання індустрії складе 64% за 2020 рік. Крім цього, поточна ситуація змушує пробувати нові технології, що суттєво знижує поріг входу на ринок для подібних сервісів.
Інтероперабельність. Історично, однією з головних проблем інновацій в охороні здоров’я була розрізненість медичних даних. Регуляторні обмеження, дуже різні технології медичного обладнання та відсутність єдиних стандартів обміну інформацією лімітували можливість медичних даних «говорити» один з одним.
На тлі єдиної проблеми всі системи охорони здоров’я світу отримали зовсім інші можливості щодо переміщення і використання медичних даних. Уже зараз регулятори в ЄС і США дозволили спрощену процедуру обміну медданими в цілях досліджень для боротьби з коронавірусом.
Роботи. З огляду на ризики зараження, одним з основних пріоритетів у боротьбі з пандемією є зниження людських контактів. Використання роботизованих процесів може не лише вберегти від ризику зараження, а й істотно розвантажити молодший медичний персонал і оптимізувати процес надання медичної допомоги.
На сьогодні потенціал зростання ринку медичних роботів оцінюють в більш ніж $16 млрд до 2023 року.
Системні зміни. Пандемія оголила всі найслабші місця системи охорони здоров’я. Але окрім збитків і втрат, вона відкрила вікно можливостей, яке дозволяє вивести галузь на недосяжний раніше рівень. Важлива частина цього процесу – регуляторні зміни, які впроваджують по всьому світу як частину боротьби з пандемією.
Будь-яка криза – це можливості, і головне – правильно ними скористатися. І в технологіях охорони здоров’я зараз відбувається саме цей процес. Ключовими питаннями реалізації цих можливостей залишаються управління ресурсами й індустріальне лідерство, яке дозволить після пандемії закласти підґрунтя для позитивних системних змін.