ПОВІТРЯ У КИЄВІ НЕБЕЗПЕЧНЕ ДЛЯ ЗДОРОВ’Я: РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕННЯ

Рівень озонового забруднення повітря в столиці постійно перевищує гранично допустимі концентрації, що завдає шкоди здоров’ю киян.

Про це говорять дані наукового дослідження, передає LB.ua.

Моніторинг показників озону вже десять років є одним з обов’язкових і пріоритетних в країнах ЄС. В Україні цей забруднювач повітря не спостерігалося взагалі. Перше наукове дослідження по визначенню граничних концентрацій озону в приземному шарі атмосферного повітря в столиці провела лабораторія якості повітря Інституту громадського здоров’я імені Марзєєва НАМНУ.

Вчені проводили виміри в травні-вересні 2018 і 2019 років, і за весь цей період концентрації озону були або на межі допустимого нормативу, або сильно перевищували його (1-1,7 ГДК).

“Ці показники перевищують чинний в Україні норматив у 25 випадках, європейський норматив – в кожному випадку з проаналізованих”, – пояснили в лабораторії, яка проводила дослідження.

Такі рівні концентрації озону істотно впливають на стан здоров’я населення, обумовлюючи зростання додаткових випадків смерті на 5-9%, говориться в супровідній частини дослідження київського повітря.

Автори дослідження також підкреслюють необхідність введення постійного моніторингу озонового забруднення в Україні та інформування населення про його результати.

Згідно “Керівних принципів ВООЗ за якістю повітря” від 2005 року, найбільш серйозний ризик для здоров’я несуть забруднення ТЧ (тверді частинки або, інакше, дрібнодисперсний пил) озоном, азотом і двоокисом сірки. В Україні аналіз змісту ТЧ і озону ведеться жодним з держорганів, які здійснюють стаціонарний моніторинг повітря.

Озон в приземному шарі атмосфери (не плутати з озонової дірою і озоновим шаром верхніх шарів) утворюється в результаті реакції з сонячним світлом окису азоту і летких з’єднань, які викидаються в повітря машинами та промисловістю. Тому найвищі рівні озонового забруднення фіксуються в теплу пору року, коли багато сонячних днів.

Наприклад, у Франції минулого літа, коли спостерігалися аномально довгі спекотні періоди без дощів, влада реагувала на дані моніторингу і суттєво скорочували доступ автотранспорту в межі міста – в тому числі, щоб уникнути утворення небезпечного для здоров’я озону.

Нагадаємо, нещодавно стало відомо, що київська влада має намір запустити власну систему моніторингу якості повітря в столиці, яка включатиме 27 стаціонарних постів, два з яких мають запрацювати вже у 2019 році в Дарницькому районі.

Поділитися у соцмережах

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *