МОЗ рекомендує: як підготуватись батькам і дітям до 1 вересня

У Міністерстві охорони здоров’я надали рекомендації для підготовки до школи. Переконайтесь, що у вас все готово.

Через кілька тижнів розпочнеться новий навчальний рік. А ви підготувалися до цієї події? Чи купили необхідний одяг та приладдя, відвідали всіх лікарів тощо? МОЗ проводить інформаційну кампанію «До школи» та повідомляє батькам і учням, як підготуватись до 1 вересня. Перевірте себе за списком і переконайтеся, що ви готові.

 Перевірте здоров’я дитини 

Перш, ніж піти до школи, дитина має пройти профілактичний огляд у педіатра чи сімейного лікаря, з яким підписана декларація для дитини. Послуга – абсолютна безкоштовна. Оплачує її – Національна служба здоров’я.

Педіатр або сімейний лікар має видати довідку – форму №086-1/о – у якій зазначається група для занять фізичною культурою. Додатково, потрібно оновити карту профілактичних щеплень (батькам видається довідка форми № 063/о), якщо дитина отримала нові щеплення.

МОЗ наголошує: «Медична карта дитини» (форма № 026/о), яку раніше вимагали заклади освіти, більше не потрібна – дані про стан здоров’я дитини не можуть бути відкритими і зберігатись поза межами медзакладу. МОЗ України скасувало цю форму у березні 2018 року.

 Щеплення – обов’язково 

Якщо у дитини не має необхідних щеплень, вона не може відвідувати заклад освіти. Щоб визначити необхідний час для вакцинації дитини, скористайтесь календарем профілактичних щеплень.

Якщо з певних причин, дитина пропустила щеплення – надолужте та зробіть їх обов’язково.

МОЗ наголошує: важливо вакцинувати дитину саме до початку навчального року, адже у цей період зростає кількість випадків інфекційних захворювань.

Вакцинація проводиться безкоштовно. Перевірити кількість вакцин у вашій області можна у таблиці за посиланням: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1htj8M5nJ4LNK-5eICiSJVXAvRzra0U4DrGyauHRmkoA/edit#gid=1317029052

Якщо ж потрібної вакцини немає, зверніться до головного лікаря медзакладу для з’ясування причини. У разі, якщо лікар не надає вам інформацію, зверніться у департамент/управління охорони здоров’я у вашій області: https://moz.gov.ua/regionalni-upravlinnja.

Зверніть увагу! Стаття 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» передбачає, що дітям, які не отримали щеплень за Національним календарем, відвідувати заклади освіти не дозволяється. 

 Необхідні речі для школи 

До початку занять у дитини має бути комфортна одежа, бажано із вмістом натуральних тканин. При виборі одежі читайте інформацію про склад тканини та виробника. Синтетична тканина може викликати алергію, дитина у такому одязі частіше пітнітиме, що, своєю чергою, може спричинити переохолодження.

Звертайте увагу на якість пошиття, крій, фурнітуру чи рівні рядки швів. Продукція для дітей повинна мати висновки державної санітарно-епідеміологічної експертизи. Зазвичай номер та дата висновку зазначені на етикетці. У продавця має бути копія цього висновку.

Шкільний ранець

Шкільний портфель має бути зручним і якісним. Його вага повинна складати не більше 1 кг, до того ж у ньому має бути ортопедична спинка і світловідбивні елементи. Щоб дитину вберегти від викривлення хребта, обирайте портфель із м’якими плечовими лямками.

Краще обирати спинку середньої жорсткості, але вона обов’язково має бути м’якою з боку спини дитини. Додатковий ремінь на талії дозволить зафіксувати рюкзак на поясі, що зменшить навантаження на спину.

Заохочуйте дитину розповідати про будь-який дискомфорт, біль, оніміння чи інші відчуття у спині, шиї, руках чи ногах, які виникають при носінні рюкзака. Також слідкуйте, щоби загальна вага рюкзака з книгами, зошитами й письмовим приладдям у жодному разі не перевищувала 15% від загальної маси дитини.

Загальна вага підручників із розрахунку на один навчальний день у комплекті з приладдям, не враховуючи вагу ранця, не має перевищувати:

1. I–II клас– 1,5–2,0 кг;

2. III–IV клас – 2,0–2,3 кг;

3. V–VI клас – 2,3–3,0 кг;

4. VII–VIII клас – 3,0–3,5 кг;

5. IХ–ХII клас – 3,5–4,5 кг.

 Формування здорових звичок 

Харчування дітей має бути здоровим і збалансованим не лише в школі, але й вдома.

Кілька порад від МОЗ щодо формування домашнього раціону: 

1. акцентуйте увагу на овочах і бобових – вони мають бути основою раціону;

2. стежте, щоби дитина щодня їла фрукти та ягоди, молочні та кисломолочні продукти, у невеликих порціях – цільнозернові продукти, насіння та горіхи;

3. упродовж тижня готуйте рибу (2-3 рази на тиждень) і м’ясо (переважно птиці і кролика);

4. мінімізуйте кількість солі та цукру; – для дітей 2-3 г на добу, для підлітків менше 5 г на добу, цукор: 25-50 г на добу включаючи фруктові цукри;

5. використовуйте корисні олії (оливкова, кукурудзяна, лляна, гарбузова, горіхова);

6. стежте за водним балансом школяра: дитина має отримувати достатньо рідини і пити не за графіком, а орієнтуючись на відчуття спраги.

А від чого потрібно відмовитись, так це від великої кількості солі та цукру.

 Психологічна підготовка до школи 

Щоб дитина не відчувала певного дискомфорту в школі, поговоріть з нею про навчання заздалегідь. Розкажіть про переваги навчання: нові друзі, цікаві знання, участь в конкурсах чи олімпіадах. Це сприятиме формуванню позитивної асоціації з новим навчальним роком. Подбайте про те, щоб дитина ще до початку навчального року увійшла в звичний режим і темп роботи.

Не примушуйте її інтенсивно займатися, якщо вона втомлена, у пригніченому настрої чи має інші плани. Розпорядок дня потрібно формувати так, щоб у дитини був хороший настрій до і після навчання. І не забувайте про здоровий сон, бо саме він є запорукою хорошого самопочуття дитини. 


Команда «Всеосвіти» створила вам на допомогу ексклюзивні розробки: «Мій день» і «Навчальний годинник». Завантажуйте плакати у високій якості та яскраво оформлюйте куточок ваших учнів! Він ідеально підходить для звичайного друку у форматі А4. 

«Навчальний годинник» можна використовувати під час виховної години чи будь-якого уроку. Після вивчення часу за годинником діти зможуть розповісти про свій режим дня, показати о котрій годині вони снідають та роблять домашні завдання. 

Посилання для завантаження: https://vseosvita.ua/news/navcalnij-godinnik-abo-rozporadok-dna-skolara-mij-den-2368.html


Джерело: МОЗ

Поділитися у соцмережах

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.