КАШІ: ЩЕ МОЖНА ЧИ ВЖЕ НІ?

Важливо розуміти, що серед природних продуктів немає чогось абсолютно шкідливого чи корисного, і каші — не виняток.

Останнім часом каші не в фаворі: то низьковуглеводна дієта, то кетогенна, то крохмалю в них багато, то користі мало. І це не лише каш стосується, а багатьох продуктів, наприклад, бобових, помідорів, картоплі, горіхів (які треба чи не треба вимочувати).

Запитання про те, можна чи не можна, звучать дуже однозначно. І однозначно можна було б відповісти, якби ми всі були роботами, випущеними з одного заводу в один рік, однаково працювали і в однакових умовах зберігалися.

Але ми всі дуже різні: за віком, вагою, статтю, обміном речовин, фізичною активністю, станом здоров’я. Тому відповісти однозначно, можна чи не можна їсти каші, це все одно що на всіх людей одягнути сукні одного розміру та крою.

Важливо розуміти, що серед природних продуктів немає чогось абсолютно шкідливого чи корисного. Як казав великий Парацельс: все залежить від дози, в цьому випадку — порції.

КАШІ КОРИСНІ

Бо вони є джерелом таких речовин:

складних вуглеводів, які повільно розщеплюючись на глюкозу вивільняють енергію, тому “тримають” досить довго без відчуття голоду.
клітковини, причому в кожній каші різної і в різному співвідношенні.
мінералів, зокрема, магнію, фосфору та калію.
вітамінів групи В у різному співвідношенні.

Кожна каша має щось цінне, тому їх потрібно вживати різні. Особливо корисні: гречана, вівсяна, перлова, пшоняна. Каші незамінні в лікувальному харчуванні, особливо під час запальних захворювань органів травлення. Вони обволікають слизові, зменшують подразнювальну дію шлункового соку чи жовчі на слизові, є гарною профілактикою атеросклерозу. Також дають енергію і роблять лікувальну дієту смачною, що також важливо для швидшого одужання.

ЧИ ПРАВДА, ЩО ВІД НИХ ГЛАДШАЮТЬ?

Це правда. Але тільки у тому випадку, якщо ви навалите собі три черпаки каші, зверху поллєте підливою, покладете велику котлету або накладете багато масла і зверху джему чи варення або ложку меду. І ще й весь день будете сидіти в офісі і рухатись лише до туалету, ліфта, кухні, холодильника, ванни та ліжка. І каші тут ні до чого. У разі малорухливого способу життя енергії потрібно дуже мало і, як правило, ми непомітно все ж переїдаємо, ніж недоїдаємо.

ТАК ЇСТИ ЧИ НЕ ЇСТИ КАШІ?

Їсти. І багато рухатися. Рухатися по-всякому, підходять навіть румба і ча-ча-ча, боксування, вправи з гантелями і ходіння сходами. Просто майте на увазі, що потреби рухатися багато — в нас закладені еволюційно, і, якщо цього не робити, то помремо передчасно. І коли ви порухались, каша буде саме те.

Але кашу добре чимось збагачувати:

вівсяними висівками — мають жовчогінну, антисклеротичну, антиканцерогенну та антитоксичну дію. Одним словом, виводить все шкідливе і непотрібне.
розмоченим насінням льону — там багато лігнанів, рослинних омега-3 жирних кислот, які також антиканцерогенні, та мають протизапальну дію, позитивно впливають на роботу нервової та гормональної систем.
горіхами — корисні жири, фітонутрієнти, особливо цінні для серця, судин та мозку.
ягодами — вітамін С, поліфеноли, пектин — так само радість для мозку і бактерій кишківника, а ще здорових судин.
бобовими, грибами та вареними до стану аль денте овочами.
Ось моя їжа поки що за весь день:

каша вівсяна з крупи (замочила на ніч, вранці проварила), додала столову ложку розмоченого насіння льону, без олії;
листя зелене, бажано не забувати про особливо цінну петрушку;
2 маленькі свіжі помідори і половинка запеченого на грилі, посипаного сухими травами, і трошки в‘ялених, привезених із Сицилії;
ікра (1 чайна ложка) і риба лосось (теж приблизно стільки ж);
часник (бо я його завжди їм);
ягоди.
“Нічого собі, ікорка, лосось, жирно ця дієтолог їсть” — може хтось собі подумати. Так от. Краще не їжте м’ясо, а замість нього — рибу, інколи — ікру.

А я сьогодні так настрибалася в спортзалі, наробила вправ з гантелями і багато накидалася важким м’ячем (медболом) в стіну, набоксувала грушу, що спокійно можу їсти кашу. Про користь ікри напишу окремий пост. Але її теж їжте без фанатизму.

Висновок. Якщо не знаєте, чи можна кашу, чи ні, то ось вам простий орієнтир: позаймалися до поту і у вас є крепатура — їжте. Не рухалися, сиділи сиднем і ще маєте схильність до зайвої ваги — не їжте. Але знайте, що краще рухатися і трошки каші все ж їсти.

Поділитися у соцмережах

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *