ГОВОРЯТЬ ПРО МЕДИЧНУ РЕФОРМУ

Здоров’я населення — це один з найважливіших факторів соціально-економічних факторів будь-якої країни та благополуччя населення. Система потребує комплексного стратегічного підходу змін всіх компонентів системи охорони здоров’я за чітко розробленою та затвердженою на законодавчому рівні Національної стратегії охорони здоров’я України, як основи практичної реалізації трансформації нашої медицини та її поступального розвитку.

Попередні спроби реформувати національну систему охорони здоров’я не носили сталості та наступності. Під час реалізації вони були направлені, як правило, на адаптацію закордонних моделей без урахування національного контексту і реального стану економіки України. Нинішня трансформація медичної галуззі має свої недоліки, які треба виявляти, щоб своєчасно коригувати управлінські дії.

Портал “Громадське здоров’я” починає рубрику “Говорять про медичну реформу”. У ній будуть представлені різні думки лікарів, пацієнтів, експертів, органів галузевого управління щодо практичного здійснення медичної реформи.

Олег Мусій, народний депутат України: “Треба починати будувати адекватну з людським обличчям охорону здоров’я”
О. Мусій зазначив, що великі покращення та великі зрушення в системі охорони здоров’я не відбулися. У керівництва галузевого міністерства нема системного бачення моделі побудови охорони здоров’я. Позитив у тому, що закінчується час теперішньої влади, яка є антиукраїнською, антисоціальною, протизаконною по суті.

Степан Шведюк, руководитель ОО «Украинское врачебное общество Луганщины» поделился первыми результатами проведения медицинской реформы в Луганской области.

Лишь половина населения области заключило декларации с семейными врачами. Ряд амбулаторий не имеют компьютеров, доступа к интернету. В регионе работает 324 семейных врача. Существует кадровый дефицит в первичном звене. Например, в Станично-Луганском районе — 40 % пенсионеров среди семейных врачей. Среди других проблем он отметил слабую оснащенность амбулаторий,  не отработана ценовая политика в сфере медицинских услуг. В трех районах области амбулатории не подписали договора с Национальной службой здоровья Украины, что привело к трудностям с финансовым обеспечением лечебных учреждений. Перспективы трансформации отрасли, по его мнению, есть, но новый год будет трудным, т. к. нужно к реформе подключать вторичный уровень оказания медицинской помощи, а еще немало нерешенных вопросов осталось на первичном уровне.

Лариса Матюха, президент Асоціації сімейної медицини: “Лікар більше уваги приділяє деклараціям, ніж пацієнтам”На думку Д. Матюха, на жаль, не були використані позитивні моменти минулої реформи в охороні здоров’я. У сімейних лікарів через значні перевантаження виникає професійне “вигорання”. Тільки  колективна модель сімейної медицини має будуватися в нашій країні. Потрібна співпраця держави та громади для проведення позитивних змін у медичній галуззі.

Ігор Найда, член правління Всеукраїнського лікарського товариства:  “Не можна оцінювати роботу лікаря по кількості підписаних декларацій”.

І. Найда вважає, що не зроблено головних кроків спрямованих на зміни у медичній галуззі, а саме, нема цілі, визначеної місії, які базуються на принципах та цінностях. Назвати дії, які мають місце в охороні здоров’я, реформою назвати не можна. Він не бачить управлінців серед керівників МОЗ України. Не може бути поганим те, що робилося до нас.

Ірина Мазур, президент Асоціації стоматологів України: “Стоматологія знаходиться поза медичною реформою”
Вона підкреслює, що стоматологія виведена з бюджетного фінансування у “червону зону”. Але є діти, пільгові категорії населення — хто їх буде фінансувати? Асоціація стоматологів надала свою програму щодо гарантованого рівня забезпечення населення стоматологічної допомоги, але відповіді з МОЗ не було.

Костянтин Надутий, координатор Української медичної спільноти: “Цю медичну реформу можуть раптом зупинити”
На думку К. Надутого, хоча деякі лікарі стали більше заробляти, але від цього медична допомога не стала краще. Не змінилася кваліфікація спеціалістів, ні краще стала матеріальна база лікувальних установ. Він вважає, що пацієнти не відчули покращення медичної допомоги. Можлива різка зміна влади може зупинити медичну реформу. Якщо виникне можливість впливати на владу, то ми можемо зробити медицину, спрямовану на потреби пацієнтів.

Олег ПЕРЕТЯКА

Поділитися у соцмережах

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.