Чому домашні улюбленці можуть переносити сказ

Домашні улюбленці – це вірні помічники та нерідко хороші друзі. Проте так само нерідко можуть становити смертельну небезпеку – сказ. Хвороба може призвезти до запалення головного мозку та буквально вбити нервову систему .

Історія хвороби

Давньоримський науковець, теоретик медицини Авл Корнелій Цельс ще в першому столітті нашої ери описав симптоми сказу, назвавши цю хворобу гідрофобією, тобто страхом води. І це дослідження протягнулося упродовж тисячоліть.

Французький мікробіолог і хімік Луї Пастер винайшов вакцину від сказу. Цей вірус він здобув у мозку кроликів, а вже на основі нього створив антидот.


Луї Пастер

1885 року маленького дев’ятирічного хлопчика Жозефа Мейстера вкусив скажений собака. На його тілі було чотирнадцять укусів. Тоді йому й укололи антидот Пастера. Так хлопцеві, першому у світі, вдалося уникнути сказу. Сказ – що це?Це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу. Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи. У разі зволікання з наданням кваліфікованої медичної допомоги смерть неминуча.

Як людина може підхопити сказ?

Через диких або свійських тварин. Цією недугою можна заразитися через укус, подряпини чи мікроушкодження шкіри, потрапляння зараженої слини на слизові оболонки. Найчастіше джерелом сказу є коти й собаки, серед диких тварин — лисиці та вовки, ще — кажани.

Найнебезпечніші, як правило, безпритульні тварини. Особливо собаки: за даними ВООЗ, понад 99% людських смертей спричинені укусами саме цих чотирилапих. А майже 40 % жертв укусів скажених собак – це діти до 15 років.

Всесвітня організація охорони здоров’я повідомляє: щороку понад 15 мільйонів людей проходять вакцинацію після укусу. Це дозволяє запобігти сотням тисяч смертей кожного року.

За винятком Антарктики, сказ поширений на всіх континентах. Але 95% смертей від цієї хвороби припадають на Азію та Африку. Хвороба знайшла свій комфортний куточок і в Україні. За даними Мінохорони здоров’я, протягом останніх 5 років в Україні від сказу померли 17 людей.

Найнебезпечніші – безпритульні тварини

Якщо вас вкусила дика або ж навіть свійська чи домашня тварина, варто одразу ж звернутися до лікаря.

Національна служба здоров’я Великобританії запевняє, що без лікування симптоми сказу зазвичай розвиваються через 3-12 тижнів, хоча вони можуть початися раніше або ж набагато пізніше.

Перші ознаки – висока температура, головний біль, занепокоєння, у деяких випадках – дискомфорт на місці укусу. Проте вже за кілька днів після перших симптомів з’являються інші. Це агресивна поведінка, галюцинації, сильне слюновиділення, спазми у м’язах, утруднення ковтання та дихання. Після появи цих ознак сказ майже завжди є летальним. Сказ – симптоми

  • Агресивна поведінка;
  • Галюцинації;
  • Сильне слюновиділення;
  • Спазми у м’язах;
  • Утруднення ковтання та дихання;

Людина, яка захворіла на сказ і вчасно не звернулася до лікаря, може гризти місце укусу, а її настрій мінятиметься посекундно. Хворі на сказ гризуть землю, їх спіткає косоокість, повний параліч, а згодом і смерть. Препаратів, які б могли вилікувати вже ці симптоми, просто не існує.

Як лікують сказ у сучасній Україні?

Перш за все людині, яку вкусила ймовірно скажена тварина, вводять антирабічну вакцину. Але не один раз: щеплень має бути шість упродовж трьох місяців. Вакцина надає захист у 96% випадків. Цей захист буде ефективний, якщо почати щеплення не пізніше 14 дня з моменту укусу.

У разі небезпечної зони укусів, а це обличчя, шия, голова, пальці рук, будь-яких ушкоджень, завданих хижими тваринами, окрім вакцини застосовують і людський антирабічний імуноглобулін.

вакцина сказ


Людині одразу вводять вакцину

Експерти рекомендують ще такий варіант: тварину, що вкусила, треба передати ветеринару й спостерігати за нею упродовж десяти днів. Якщо вона не помре за цей час, то не заражена. Але не завжди вдається зловити тварину, особливо, бездомну. Саме тому після будь-якого укусу варто спершу обробити рану, а тоді звернутися до лікаря.

Як вберегти себе від цієї недуги заздалегідь?

По-перше, вакцинувати домашніх тварин, особливо котів і собак. Якщо ж не щепили тварину, уважно спостерігайте за нею: скажена собака хапає ротом повітря, може розгризати свою загоєну рану, ковтає неїстівні предмети, тікає з дому і поводить себе агресивно.

У котів сказ перебігає гірше. Їхні симптоми – це наростаючий неспокій, збудження, хриплий голос, переляканий погляд, агресивність. Саме ці симптоми допоможуть захистити себе та рідних від зараження. Собаку чи кота вже, на жаль, не врятувати, але можна себе.

сказ вакцина собаки


Собаки поводяться агресивно при сказі

Проте не забувайте оберігатися від безпритульних або ж диких тварин. Їхньої агресивної поведінки, звичайно. І ще: експерти всесвітньої організації охорони здоров’я радять: промивання рятує життя. Рану від укусу, якщо таке вже трапилося, варто ретельно промити водою з милом. Воно, до речі, захистить не лише від сказу, а й від десятків інших недуг.

Поділитися у соцмережах

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *