Атеросклероз: чи можна врятувати судини?

Є питання, про які треба говорити й говорити. До таких, зокрема, належить й атеросклероз, і це – головна причина смертності в усьому світі, позаяк є підґрунтям більшості серцево-судинних недуг.

Нагадаю, що атеросклероз – це хронічне захворювання, при якому на внутрішніх стінках артерій відкладаються холестерин та інші жири у формі бляшок, а самі стінки при цьому ущільнюються і втрачають еластичність. Як наслідок – звуження (стеноз) просвіту артерій, відповідно – порушення кровообігу.

Ще варто знати, що атеросклероз називають тихим убивцею, бо явні, видимі, ознаки захворювання виникають, як правило, при звуженні просвіту аж на 70 – 80 відсотків, коли вже починає розвиватися ішемія, а це недостатнє надходження крові з киснем до того чи іншого органа.

Хворобливий процес здебільшого вражає судини серця, головного мозку, нирок і нижніх кінцівок, що загрожує катастрофами серця і мозку – інфарктом та інсультом, також – аритмією (порушенням серцевого ритму), гангреною і не тільки.

Атеросклероз – таке поширене захворювання, що його навіть називають чумою ХХІ століття.

Щодо вікових категорій, то на атеросклероз хворіють щонайменше 30 відсотків людей, котрим ще не виповнилося 50 років, і понад 80 відсотків людей старшого і старечого віку.

І ще раз повторю: така ситуація є типовою для всіх країн, незалежно від рівня економічного розвитку.

Щодо ступеня ураження судин, то про це потрібно питати лікаря, і то – після ретельного обстеження. А от щодо зовнішніх причин… Вони всім дуже добре відомі, бо на цю тему вже давно говорено-переговорено. Йдеться про нераціональне харчування, малорухомий спосіб життя, надмір ваги (ожиріння), шкідливі звички, до яких можна віднести й лабільну нервову систему (перманентний стрес). Щодо внутрішніх прискорювачів процесу, то серед них, поза сумнівом, – гіпертонічна хвороба, також – ендокринні захворювання, а особливо – цукровий діабет.

Повертаючись до винесеною мною у заголовок тези, все ж зазначу, що на всі 100 відсотків проблемі не зарадити. В першу чергу тому, що неможливо зупинити плин часу. Це я зараз про старість, яка раніше чи пізніше, але прийде. А от спробувати запобігти атеросклерозу чи принаймні відтермінувати процес можна. Як?

Серед найпростішого, рекомендованого лікарями, – відмова від куріння. Кардіологи підрахували, що під час викурювання однієї цигарки частота серцевих скорочень збільшується в середньому на 10 ударів за хвилину, а це означає, що самі себе наражаємо на зайве перенавантаження, що призводить до передчасного зношування серцевого м’яза, і, своєю чергою, поглиблює кисневе голодування міокарда. Також шкідливі речовини, що містяться у тютюновому димі, сприяють утворенню тромбів і розвиткові раннього атеросклерозу, в тім числі – артерій нижніх кінцівок, серця і головного мозку. Серед курців-сердечників показники смертності у 15 разів вищі порівняно з некурцями. Тому відмова від куріння – не тільки перша, а й обов’язкова умова профілактики атеросклерозу.

На другому місці у списку «запобіжників» атеросклерозу – відмова від частого споживання надто калорійних, з високим умістом тваринних жирів, страв. І це означає, що у харчуванні потрібно збільшувати відсоток продуктів з низьким вмістом насичених жирів, холестерину і натрію (солі), а отже налягати на овочі, фрукти, злаки, нежирні сорти м’яса і риби. Кажете, несила відмовитися від масла, жирної сметани, вершків, свинини, копченого сала, копченої риби, печінки, яєць і випічки? Ну, не все ж відразу… Намагайтеся якось, хай поволі, але все ж таки знизити калорійність добового раціону.

А цьому, до речі, дуже і дуже сприятимуть фізкульт-хобі. І не конче вже йти до тренажерного залу. Цілком прийнятно для початку більше ходити – бодай півдороги з дому до роботи або з роботи додому. Заразом і стресів принаймні частково позбудетеся (від заторів на дорогах, якщо ви автомобіліст, або від тисняви у громадському транспорті).

Хочете дослухайтеся до оцих порад, хочете – не дослухайтеся, але всі-всі будьте мені здорові!

Джерело: https://zik.ua/news/2019/05/18/na_dobre_zdorovya_ateroskleroz_chy_mozhna_vryatuvaty_sudyny_1573703

Поділитися у соцмережах

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *